?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Солом'яний оберіг дідух є головним старослов'янським новорічним символом. Він символізує "діда", родоначальника сім'ї, покровителя роду та зв'язок між поколіннями.
Традиція прикрашати ним домівку зародилась ще в дохристиянські часи, коли Новий рік святкували у вересні, разом зі збором урожаю. 
Дідух — це сніп з добірних колосків жита, пшениці або вівса, що перев'язаний особивим чином: у нього має бути голова і три (або п'ять) ніг. Його прикрашали стрічками, маківками та сухоцвітами. На Святвечір господар заносив дідуха до хати та встановлював на покуті. Під дідуха обов'язково клали "бабу" — в'язку соломи, як символ достатку та нового врожаю.
Після святкових днів зерно з дідуха збирали та зберігали до весни, а потім висівали разом з посівним для освячення майбутнього урожаю. Стебла від колосків господар вкладав між гілками садових дерев щоб краще родили. А той, хто не мав господарства, просто спалював ритуальний сніп.

 

Кілька слів про те, як зробити домашнього дідуха. Звичайно, він буде не такий товстий та кремезний, як у пращурів, але у невеличкій оселі зможе замінити ялинку :)

Нам знадобляться колоски жита, пшениці або вівса:


Перев'язуємо у пучечки відібрані і підготовлені колоски (число їх у кожному пучку має бути кратним 7):


Вибираємо найтовстіший з них, який буде головою, прив'язуємо навколо нього три менших пучка ось так:


Ще п'ять найкоротших пучечків прив'язуємо на нижній ярус:


Тепер залишилось підрівняти низ дідуха та сформувати три ноги.
Не забудьте про бабу :)
Має вийти ось так:


Усі готові до святкування?

Comments

( 2 comments — Leave a comment )
olenka_gaduchka
Nov. 26th, 2012 08:58 am (UTC)
щиро вдячна за майстер-клас. давно шукала як зробити таку красу. все, іду шукати колоски на полях
z_mind
Jul. 5th, 2013 11:50 pm (UTC)
Дуже гарний майстер-клас! Якраз є можливість назбирати колосся :). Спдіваюсь, що у мене получиться дідух не гірше за вашого ;)
( 2 comments — Leave a comment )